فهرست موضوعات در این آموزش

 • روش صحیح خوابیدن برای دیسک کمر
 • بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد
 • قرار دادن بالشت بین زانوها و خوابیدن به یک سمت
 • در حالت جنینی شکل بخوابید
 • روی شکم خوابیده و بالشتی روی شکم قرار دهید
 • خوابیدن به پشت و قرار دادن بالشت زیر زانوها

در این سری از مقالات کلینیک زانو می خواهیم شما را با بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد آشنا کنیم.

                           بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد

کمر درد

بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد

از بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد مواردی هستند که در ادامه اشاره کوچک و مختصری به آن ها کرده ایم.

 • قرار دادن بالشت بین زانو ها و خوابیدن به یک سمت
 • در حالت جنینی شکل بخوابید
 • روی شکم خوابیده و بالشتی روی شکم قرار دهید
 • خوابیدن به پشت و قرار دادن بالشت زیر زانوها

قرار دادن بالشت بین زانوها و خوابیدن به یک سمت

اغلب ما عادت داریم به بر روی شکم و یا به پشت می خوابیم و برخی دیگر  عادت به پهلو خوابیدن داریم. یکی از بهترین مدل هایی که شما می توانید برای  خواب شبانه روزی خود انتخاب کنید تا دچار کمر درد نشوید این است که زیر زانوهای خود بالشتی قرار داده و به یک سمت خود بخوابید.
اجازه دهید که شانه راست و یا شانه چپ شما با تشکی که بر روی آن خوابیده  اید در تماس باشد. شما با قرار دادن بالشت کوچک بین زانوهایتان به راحتی می  توانید فاصله ای که بین کمر و تشکتان به وجود آمده است را کم کرده و به  راحتی بخوابید.

                         بهترین حالت خوابیدن

حالت های مختلف خوابیدن

 • در حالت جنینی شکل بخوابید

دومین روش از بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد این است که مانند دوران جنیینی خود بخوابید. این روش بیشتر مناسب آن دسته از افرادی است که به بیماری دیسک کمر دچار می باشند.
برای اینکه مانند دوران جنینی خود بخوابید کافی است به پشت دراز کشیده و با  آرامش به یک سمت غلت بزنید. زانوهایتان را در سینه خود جمع کرده و بالا  بیاورید و با همان آرامش به سمت زانوهایتان بپیچید. از آنجایی که دیسک ها  بالشت های نرمی بین مهره ها و ستون فقرات هر انسان می باشد این نوع خوابیدن  به شما کمک خواهد کرد تا در زمانیکه شما با مشکل کمر درد مواجه می شوید  قسمتی از دیسک از فضای طبیعی بدن شما خارج شده و مشکلاتی را که ممکن است  برای شما به وجود آورد را کمتر کند.

 • روی شکم خوابیده و بالشتی روی شکم قرار دهید

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کرده ایم که بسیاری از افراد عادت  دارند که بر روی شکم خود می خوابند و شاید ندانند که این موضوع می تواند  موجب کمر دردهای شدید و بدی در آن ها شود تا جایی که دردهای ناشی از این  سبک خوابیدن می توانند به گردن نیز وارد شود.
خوب این مسئله قابل حل است و جای نگرانی وجود ندارد. اگر شما هم جزء این  دسته از افراد هستید که با خوابیدن بر روی شکم راحتر به خواب می روید می  توانید برای اینکه دچار کمر درد نشوید و با مشکلات دیگر مواجه شوید در زمان  خواب یک بالش زیر لگن و پایین شکم خود قرار دهید تا فشار کمتری به پشت شما  وارد شود.
این موضوع را به خاطر داشته باشید که خوابیدن روی شکم با یک بالشت، برای آن  دسته از افرادی که که دچار خرابی دیسک بین‌ مهره ای می باشند، بیشتر از  بقیه مفید است. این حالت می‌تواند فشاری را که روی فضای بین دیسک‌هاست کاهش  دهد

                             بهترین مدل خوابیدن برای رفع کمر درد

بهترین مدل خوابیدن

خوابیدن به پشت و قرار دادن بالشت زیر زانوها

به پشت دراز بکشید و بالشتی را زیر زانوهای خود قرار دهید تا بتوانید  ستون فقرات خود را به حالت ترازتری نگه دارید. این مدل از خوابیدن ها باعث  می شود زمانیکه شما به پشت دراز کشیده اید وزن شما را به طور یکسان در کل  بدن توزیع کرده و فشار کمتری روی نقاط بدن وارد شود. همچنین می توانید ستون  فقرات و اندام های داخلی بدن خود را بهتر تراز کنید.

شما میتوانید با انتخاب تشک و کلا کالای خواب خوب از موارد این چنینی پیشگیری کنید